FAR HILLS, N.J. – Groupings and starting times for the first two rounds of stroke-play qualifying at the 2011 U.S. Amateur Championship on Monday (August 22) and Tuesday (August 23) at the par 36-36–72, 7,760-yard Erin Hills and the par 35-35–70, 6,622-yard Blue Mound Golf & Country Club:
All Times CDT
Monday (August 22), hole #1 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #10 (Blue Mound)
7 a.m. – 12:15 p.m. – Nathan Smith, Pittsburgh, Pa.; Paul Haley, Dallas, Texas; Mackenzie Hughes, Canada
7:10 a.m. –12:25 p.m. – Michael Barbosa, Saint Petersburg, Fla.; Drew Trujillo, Montrose, Colo.; Steve Lee, Gallatin, Tenn.
7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Andrew Graham, Lagrangeville, N.Y.; John Foster, Canada; Grant Weaver, Wooster, Ohio
7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Danny Keddie, England; Mac McClung, Fremont, Calif.; Harris English, Thomasville, Ga.
7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Kolton Crawford, Mansfield, Texas; Patrick Christovich, New Orleans, La.; Andrew Yun, Chandler, Ariz.
7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Alex Ching, Honolulu, Hawaii; Corbin Mills, Easley, S.C.; Jeremy Wells, Prince George, Va.
8 a.m. – 1:15 p.m. – Ryan Abbate, Weston, Fla.; Justin Thomas, Goshen, Ky.; Jonathan Pannone, East Greenwich, R.I.
8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Adam Austreng, Green Bay, Wis.; Paul Peterson, Corvallis, Ore.; Albin Choi, Canada
8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Justin Shin, Canada; Christopher Tuulik, San Diego, Calif.; Tony Krogen, Marshall, Minn.
8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Jack Dukeminier, Eugene, Ore.; Bryson Dechambeau, Clovis, Calif.; Matt Pinizzotto, Salinas, Calif.
8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Russell Pies, Potomac, Md.; Dennis Holub, Reminderville, Ohio; Tom Moore, Huntington Beach, Calif.
8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Bradley Shigezawa, Honolulu, Hawaii; Matt Dubrowski, Bergenfield, N.J.; Daniel Kim, Canada
9 a.m. – 2:15 p.m. – Herbert Day, El Salvador; Tyler Raber, El Macero, Calif.; Chris Williams, Moscow, Idaho
Monday (August 22), hole #10 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #1 (Blue Mound)
7 a.m. – 12:15 p.m. – Peter Williamson, Hanover, N.H.; Alex Moon, Dallas, Texas; Matt Adcock, Phoenix, Ariz.
7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Kelly Kraft, Denton, Texas; Tom Lewis, England; Alex Stinson, Anderson, Ind.
7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Alexander Moore, Richland, Wash.; Tyler Dunlap, Westlake, Texas; Hunter Hamrick, Montgomery, Ala.
7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Peter Uihlein, Orlando, Fla.; Erik Schleicher, Grosse Pointe Shores, Mich.; Jacob Burger, Orangeburg, S.C.
7:40 a.m. – 12:55 p.m. – James Parsons, Canada; Alex Franklin, San Rafael, Calif.; Bryden Macpherson, Australia
7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Martin Jeppesen II, Ypsilanti, Mich.; Marc Sambol, Dallas, Texas; Nicholas MacDonald, Lebanon, N.H.
8 a.m. – 1:15 p.m. – Kyle Beversdorf, Plymouth, Minn.; Luke Joy, England; Blake Biddle, St Charles, Ill.
8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Robbie Ziegler, Canby, Ore.; Will Collins, Salisbury, N.C.; Todd Baek, San Diego, Calif.
8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Spencer Cole, Winter Park, Fla.; Jonathan McCurry, Sanford, N.C.; Nick Gilliam, Gainesville, Fla.
8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Michael Stewart, Scotland; Maxwell Buckley, Rye, N.Y.; Scott Langley, St Louis, Mo.
8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Bhavik Patel, Bakersfield, Calif.; Christopher Baingo, Llano, Calif.; Wesley Gosselin, Knoxville, Tenn.
8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Si-Woo Kim, Korea; Todd Mitchell, Bloomington, Ill.; Cameron Wilson, Rowayton, Conn.
9 a.m. – 2:15 p.m. – Matt Hansen, Los Osos, Calif.; Patrick Cantlay, Los Alamitos, Calif.; W. Jay Degenhart, Savannah, Ga.
Monday (August 22), hole #1 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #10 (Blue Mound)
12:15 p.m. – 7 a.m. – David Kim, Redondo Beach, Calif.; Jonathan Randolph, Brandon, Miss.; Michael Decker, Pebble Beach, Calif.
12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Max Homa, Valencia, Calif.; David Lang, Canada; Jade Scott, Daingerfield, Texas
12:35 p.m. – 7:20 a.m. – David Brown, Pittsburgh, Pa.; Stephan Jaeger, Germany; Greg Etimos, East Islip, N.Y.
12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Blaine Woodruff, Acworth, Ga.; Denny McCarthy, Rockville, Md.; Ben Juffer, West Des Moines, Iowa
12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Teddy Schrier, Atwater, Calif.; Chelso Barrett, Keene, N.H.; Anders Albertson, Woodstock, Ga.
1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Matt Ewald, Topeka, Kan.; Michael Johnson, Birmingham, Ala.; David Freeman, Canada
1:15 p.m. – 8 a.m. – Donald Constable, Deephaven, Minn.; Thomas Halla, Colgate, Wis.; Beau Hossler, Mission Viejo, Calif.
1:25 p.m. – 8:10 a.m. – Ian Vandersee, West Des Moines, Iowa; Gabe Plaza, Somerton, Ariz.; Lewis Chong, Canada
1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Wesley Graham, Port Orange, Fla.; Blayne Barber, Lake City, Fla.; James White, Acworth, Ga.
1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Mitch Evanecz, Canada; Blake Kennedy, Moore, S.C.; Tim Sundseth, Corvallis, Ore.
1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Scottie Scheffler, Dallas, Texas; Michael Coriasso, Grand Blanc, Mich.; Garrett Rank, Canada
2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Michael McCoy, West Des Moines, Iowa; Charlie Hughes, Canada; Preston Bartley, Copan, Okla.
2:15 p.m. – 9 a.m. – Julian Suri, St. Augustine, Fla.; Christopher Biuso, Temple Terrace, Fla.; Richard Jung, Canada
Monday (August 22), hole #10 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #1 (Blue Mound)
12:15 p.m. – 7 a.m. – Brady Klotz, Nappanee, Ind.; Ryan Leahey, Conn.; Tze Huang Choo, Singapore
12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Ryan Black, Port St Lucie, Fla.; Spencer Lawson, Raleigh, N.C.; Donny Hopoi, Hawaii
12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Herbie Aikens, Pembroke, Mass.; Richard Maddox, Panama City, Fla.; Will McCurdy, Fort Payne, Ala.
12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Alex Williams, Cornwall On Hudson, N.Y.; Emiliano Grillo, Bradenton, Fla.; Joseph Nichols, Little Rock, Ark.
12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Taylor Pendrith, Canada; Matt Nagy, Buena Vista, Ga.; Jack Schultz, Whitefish Bay, Wis.
1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Andrew Green, Edmond, Okla.; Christian Raynor, Kennesaw, Ga.; Dylan Frittelli, South Africa
1:15 p.m. – 8 a.m. – Doug Kleeschulte, Kingston, N.Y.; Trevor Simsby, Carlsbad, Calif.; J. J. Spaun, Eagle Rock, Calif.
1:25 p.m. – 8:10 a.m. – Cody Gribble, Dallas, Texas; Mitch Sutton, Canada; Michael Slaven, Chicago, Ill.
1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Brett Patterson, McMinnville, Tenn.; David Denlinger, Lancaster, Pa.; Eugene Wong, Canada
1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Christopher Crawford, Bensalem, Pa.; Tyler Falk, Springfield, Ore.; Timothy Madigan, Rio Rancho, N.M.
1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Cory McElyea, Santa Cruz, Calif.; Patrick Carter, Huntington, W.V.; Daniel Nisbet, Australia
2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Matthew Broome, Barrington, R.I.; Gene Elliott, West Des Moines, Iowa; Bruce Woodall, Yanceyville, N.C.
2:15 p.m. – 9 a.m. – Zhong Yang Fu, Canada; Ryan Card, Temecula, Calif.; Anthony Aloi, Plainsboro, N.J.
Monday (August 22), hole #1 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #10 (Erin Hills)
7 a.m. – 12:15 p.m. – William Peel IV, Potomac, Md.; Michael Fastert, Des Plaines, Ill.; David Christian, Oconomowoc, Wis.
7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Preston Dembowiak, Summerfield, N.C.; Nate Dunn, Manchester, Iowa; James Pleat, Nashua, N.H.
7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Davis Mullany, Great Barrington, Mass.; Sean Dale, Jacksonville, Fla.; Nick Thomas, Westlake Village, Calif.
7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Troy Anderson, Paradise Valley, Ariz.; Evan Beck, Virginia Beach, Va.; Sean Einhaus, Germany
7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Gregor Main, Danville, Calif.; Zac Blair, Ogden, Utah; Seth Reeves, Duluth, Ga.
7:50 a.m. – 1:05 p.m. – A.J. McInerney, Henderson, Nev.; Wyndham Clark, Greenwood Village, Colo.; Russell Henley, Macon, Ga.
8 a.m. – 1:15 p.m. – Patrick Rodgers, Avon, Ind.; Jim Markovitz, Bridgeville, Pa.; T.J. Vogel, Hollywood, Fla.
8:10 a.m. – 1:25 p.m. – David Chung, Fayetteville, N.C.; Damian Telles, The Dalles, Ore.; Stephen Carney, Tulsa, Okla.
8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Graham Brockington, Laguna Niguel, Calif.; Derek East, Canada; Stephen Seiden, Chadds Ford, Pa.
8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Garren Poirier, Killington, Vt.; Harold Varner III, Gastonia, N.C.; Jake Katz, Williamsville, N.Y.
8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Andrew Mason, Huntingdon Valley, Pa.; Brandon Moore, Glendale, Ariz.; Luis Cedeno, Pembroke Pines, Fla.
8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Jonathan Garrick, Atherton, Calif.; Lee Bedford, Cary, N.C.; Jeff Karlsson, Sweden
9 a.m. – 2:15 p.m. – Jack Fields, Southern Pines, N.C.; Michael Cromie, Cary, N.C.; Drew Preston, Grand Rapids, Mich.
Monday (August 22), hole #10 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #1 (Erin Hills)
7 a.m. – 12:15 p.m. – Jeff Mallette, North Canton, Ohio; David Smith, Plymouth, Minn.; Joseph Harrison, Boulder City, Nev.
7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Joseph Toland, Dixville Notch, N.H.; Hunter Stewart, Nicholasville, Ky.; Bernard D'Amato, Weston, Conn.
7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Cody Proveaux, Leesville, S.C.; Kevin Penner, Sammamish, Wash.; Byeong-Hun An, Korea
7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Ryan Heisey, Greensboro, N.C.; Alex Shi Yup Kim, Fullerton, Calif.; Brad Miller, Timonium, Md.
7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Jed Dirksen, Hampton, Iowa; Robert Leopold, Cranston, R.I.; Jay Woodward, Bridgeport, W.V.
7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Nicholas Scott, Union, Ohio; Jordan Spieth, Dallas, Texas; Chase Wright, Muncie, Ind.
8 a.m. – 1:15 p.m. – Austin Hurt, Bainbridge Island, Wash.; Mitchell McLeroy, Mansfield, Texas; Daniel Miernicki, Santee, Calif.
8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Randy Haag, Orinda, Calif.; Kyle Cobb, Tallahassee, Fla.; Tyler Merkel, Evansville, Ind.
8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Alexis Gemme Piacente, Canada; Hojin Kang, Longwood, Fla.; Takuya Fuji, Japan
8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Maxwell Scodro, Chicago, Ill.; McLain Leberte, Huntsville, Ala.; Kyle Kmiecik, Avon, Ohio
8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Ryan Rettberg, Front Royal, Va.; Sam Yi, Northridge, Calif.; Steven Irwin, Arvada, Colo.
8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Colin Dolph, Huntington, N.Y.; John Engler, Augusta, Ga.; David Lee, Houston, Texas
9 a.m. – 2:15 p.m. – Andrew Ward, York, S.C.; Andrew Wyatt, Lake Forest, Ill.; Terence Begnel, Tulsa, Okla.
Monday (August 22), hole #1 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #10 (Erin Hills)
12:15 p.m. – 7 a.m. – Jack Senior, England; Evan Emerick, Oceanside, Calif.; Ryan McCarthy, Australia
12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Bill O'Connor, Birmingham, Mich.; Kevin Fitzgerald, Riverside, Calif.; Cory Williamson, Collins, Miss.
12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Jim Knous, Golden, Colo.; Mike Ignasiak, Saline, Mich.; Edward Figueroa, Naples, Fla.
12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Zach Primavera, Lynn Haven, Fla.; C.G. Mercatoris, Brookville, Pa.; Danny Lewis, Morrow, Ohio
12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Matthew Seramin, San Geronimo, Calif.; John Peterson, Fort Worth, Texas; Brooks Koepka, Lake Worth, Fla.
1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Ryan Peterson, Eagan, Minn.; Adam Schenk, Vincennes, Ind.; Cory Whitsett, Houston, Texas
1:15 p.m. – 8 a.m. – Brad Benjamin, Rockford, Ill.; Anton Arboleda, La Canada, Calif.; Tae Wan Lee, Korea
1:25 p.m. – 8:10 a.m. – Luke Guthrie, Quincy, Ill.; David DeNunzio, Jeannette, Pa.; Arnond Vongvanij, Gainesville, Fla.
1:35 p.m. – 8:20 a.m. – James Back, Cerritos, Calif.; Bryce Chalkley, Richmond, Va.; Zahkai Brown, Arvada, Colo.
1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Nick Austin, Midlothian, Va.; Kyle Kopsick, Highland Park, Ill.; Vince India, Deerfield, Ill.
1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Jack Perry, Santa Barbara, Calif.; Derek Ernst, Clovis, Calif.; Max Gilbert, Canada
2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Scott Davenport, Marietta, Ga.; Michael Weaver, Fresno, Calif.; Stiggy Hodgson, England
2:15 p.m. – 9 a.m. – Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.; Kramer Hickok, Plano, Texas; Alex Rowland, Houston, Miss.
Monday (August 22), hole #10 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #1 (Erin Hills)
12:15 p.m. – 7 a.m. – Cheng-Tsung Pan, Chinese Taipei; Mason Jacobs, Metropolis, Ill.; Sean Keating, Cincinnati, Ohio
12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Juan Salcedo, The Woodlands, Texas; Jace Long, Dixon, Mo.; Jeffrey Osberg, West Chester, Pa.
12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Jordan Russell, College Station, Texas; Steven Kearney, Carlsbad, Calif.; Arnold Yoon, Buena Park, Calif.
12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Nick Brothers, Crystal River, Fla.; Jonathan Fly, Memphis, Tenn.; Jim Liu, Smithtown, N.Y.
12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Colin Chapman, Franklin, N.C.; Matthew Stieger, Australia; Drew Evans, Dallas, Texas
1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Andrew McCain, Australia; Ben Geyer, Arbuckle, Calif.; Ben Kohles, Cary, N.C.
1:15 p.m. – 8 a.m. – John Darden, Frisco, Texas; Spencer Fletcher, Los Altos, Calif.; Keith Mitchell, Chattanooga, Tenn.
1:25 p.m. – 8:10 a.m. – J.D. Tomlinson, Gainesville, Fla.; Jordan Weir, El Dorado Hills, Calif.; Andrew Putnam, University Place, Wash.
1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Adam Hofmann, Pittsburgh, Pa.; Jordan Burgess, Windsor, Colo.; Clinton Shepard, West Monroe, La.
1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Joey Petronio, Orlando, Fla.; Austin Cody, N. Charleston, S.C.; Andres Pumariega, Miami, Fla.
1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Tripp McAllister, Lake City, S.C.; John Hahn, Las Vegas, Nev.; Sejun Yoon, Vista, Calif.
2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Mike Miller, Brewster, N.Y.; William Coe, San Diego, Calif.; Scott Stiles, Canada
2:15 p.m. – 9 a.m. – Justin Bryant, St. Louis, Mo.; Kevin Dougherty, Murrieta, Calif.; Richard Berkmeyer, St. Louis, Mo.